Mi az az 5M modell?
Biztosan Te is a kávéra asszociálsz, ha azt hallod: Olaszország. Ez nem véletlen, hiszen a csizma alakú félsziget lakói számára hosszú múltra visszatekintő, szent rituálé a kávézás. A kávékészítés olasz mesterei már egy modellt (vagy ha úgy tetszik: egy szabályt) is megalkottak, amelyet szem előtt tartva elkészíthető a minden részletében tökéletes ital.
A modell az 5M elnevezést viseli: 5 kritikus pontja van a kávé elkészítésének, amelyek mindegyike alapvető fontosságú ahhoz, hogy minőségi, hibátlan kávé készüljön.
Az 5 pont mindegyike egy „m” betűvel kezdődő olasz szó:
-
macchina (kávéfőző);
-
macinadosatore (kávédaráló);
-
miscelanza (kávékeverék);
-
mano (a kéz, amely a kávét készíti);
-
manutenzione (az eszközök karbantartása).
Ha mi, magyarok alkottuk volna meg ezt a modellt, akkor vélhetően 5K-nak neveztük volna el, hiszen a magyar nyelvben „k” betűvel kezdődnek az olasz szavak megfelelői.
Az első „M”-ről vagyis a kávéfőzőről, valamint a második „M”-ről, a kávédarálóról már szó volt korábban. Ha követni szeretnéd az olasz mesterek útmutatását, akkor ezeket a bejegyzéseket is érdemes megnézned. A kávéfőzőről szóló cikket ide kattintva éred el, a kávédarálóról pedig itt olvashatsz!
Eljött az idő, hogy közelebbről megvizsgáljuk, mi is pontosan a kávékeverék!
A kávékeverék
Akárhogy is nézzük, a kávékeverék nem más, mint a kávé alapanyaga. Ennélfogva befolyással van a kávé ízére, aromájára, testességére, selymességére – egy szó, mint száz: meghatározza a kávé a karakterét.
Ha nem végtelenül különleges és egzotikus kávéról beszélünk, akkor szinte kivétel nélkül keverékből készül a kávé, és csak a legritkább esetben egy fajta kávészemek őrleményéből.
Már csak azért is igaz ez, mert ha a ledarált kávészemek más-más országból (Mexikóból, Etiópiából, Kolumbiából, stb.) vagy egyazon ország más régióiból származnak, már akkor is keverékről beszélünk. De jellemzően nemcsak ez az eltérés a keveréket alkotó kávék között, hanem az is, hogy különböző típusúak.
Robusta vagy arabica?
A kávé alapvetően csak robusta vagy arabica lehet.
Az arabica Etiópiából származik, mára pedig meghódított minden trópusi területet. A kis fára hasonlító növény két magot tartalmazó termésének fő jellemzője, hogy magas a cukortartalma. Koffeinből viszont csekélyebb mennyiség van benne. Így az arabica kávénak inkább édesebb az íze, és csak enyhén adja a jellegzetes kávéízt.
Ezzel szemben a robusta kávénak magasabb a koffeintartalma, ami sűrűbb és kesernyésebb ízt és testesebb, krémesebb karaktert kölcsönöz a csészében gőzölgő ébresztőnek. A robusta rendkívül magasra képes nőni (innen jön a magyar nyelvben a robosztus kifejezés), és igen ellenálló: jól bírja a hőséget és a heves esőzéseket is.
Miért van szükség a különböző kávék keverésére?
A kávék keverésének igényét leginkább az hívta életre, hogy a különböző jellemzőkkel rendelkező kávék egymást kiegészítve egyedi ízvilágot teremtenek.
Minden kávékedvelőnek adott a lehetőség arra, hogy olyan kávét fogyasszon, amely karakterét a legközelebb érzi magához.
A kávék túlnyomó többsége az arabica és a robusta kávé valamilyen arányú keveréke. Utóbbi adja inkább a kávé testességét, előbbi pedig az édes, selymes ízt. A kávékeverék előnye, hogy az adott fajtára jellemző stílusjegyek arányát pontosan meghatározhatjuk. Ahogyan az ital erőssége is attól függ, hogy a több koffeint tartalmazó robusta kávészemek őrleményéből mennyi került a keverékbe.
Kísérletezésre és új ízek előhívására is lehetőséget teremt az egymástól eltérő őrlemények keverése.
Nem csak keverékek léteznek
A 100%-ban csak egy fajta kávészemből készült őrleményekre monorigin néven szoktak hivatkozni. Azt azonban kevesen tudják, hogy a kávé ízét az is meghatározza, hogy a kávéültetvényen milyen növények környezetében termettek a kávészemek. Így két 100% arabica vagy két 100% robusta kávé között is lehet jelentős különbség.
Például, ha a kávéültetvény mellett narancsfát, szegfűszeget vagy épp valamilyen hüvelyes növényt termesztettek, az a kávébab ízét is befolyásolja. Ez leginkább azzal magyarázható, hogy az egyes növények máshogy kötik meg a nitrogént a talajban, és ha közel helyezkednek el egymáshoz, akkor ez hatással lesz a termés jellegzetességeire is.
Ne feledkezz meg az 5M többi eleméről sem: Tartsd karban a gépeket!
Az egyéni preferenciáidnak megfelelő kávékeverék kiválasztása csak egyetlen lépés a tökéletes kávéélmény megteremtéséhez.
Az 5M szabály is felhívja rá a figyelmet, hogy a kávé készítéséhez használt eszközök karbantartása szintén kulcsfontosságú! Mivel még rendeltetésszerű és pontos használt mellett is megesik, hogy meghibásodik a kávéfőző vagy épp a kávédaráló valamelyik alkatrésze, a karbantartás ezen alkatrészek kicserélését is jelenti.
Nem hagyhatod, hogy rontsa a kávéd minőségét egy rosszul működő hőkorlátozó vagy egy tönkrement tömítés!
Hiába a minőségi kávékeverék, amelyik a számodra tökéletes ízről gondoskodik, ha az eszköz, amely a reggeli ébresztőt készíti belőle, nem működik jól!
A jó hír az, hogy a meghibásodott alkatrészek cseréje, pótlása megoldható, így nem kell azonnal új gép vásárlására gondolni! Az esetek többségében elég kicserélni a hibás, tönkrement tartozékot, és főzheted is kedvenc kávédat!
Ha pont most ütötte fel a fejét nálad egy ilyen probléma, akkor nézz szét nálunk! Kávéfőző alkatrészeink között biztosan megtalálod azt, amire éppen szükséged van!