Az 5M szabály
Sokan – nem véletlenül – Olaszországról rögtön a kávéra asszociálnak. Itáliában a kávé készítésének és fogyasztásának hagyománya van, az olasz kultúra szerves részét képezi a kávézás. Olyan értékként tekintenek a kávéfőzéssel kapcsolatos minden tudásra, amelyet fenn kell tartani és meg kell őrizni az utókor számára is.
A kávé készítéséhez kapcsolódó tudást sokféleképpen próbálják rendszerezni, így jött létre az 5M szabály is, melyről már korábban is olvashattál nálunk.
Emlékeztetőül: 5 igazán sarkalatos pontja van a kávéfőzésnek. Ezeken múlik a hibátlan kávé: kávégép (az első M: macchina), kávédaráló (a második M: macinadosatore), kávékeverék (a harmadik M: miscelanza), a kéz, amely a kávét készíti (a negyedik M: mano) és a karbantartás (az ötödik M: manutenzione).
Nemrég az első M, a kávéfőző kérdéskörét jártuk körbe, ezúttal pedig a második M-re, a kávédarálóra helyezzük a hangsúlyt!
Miért kell neked is kávédaráló?
Ha Te is a (minőségi) kávé szerelmese vagy és ellenállhatatlan ízélményt keresel, akkor fogadj el egy tanácsot a kávézás mestereitől! Ez pedig nem más, mint hogy őröld frissen a kávészemeket közvetlenül a kávé elkészítése előtt!
Az előre őrölt kávénak van sajnos egy olyan hátránya, hogy az aromák gyorsan elszállnak belőle. A szemes kávé viszont akár két hónapon át is megőrzi a jó aromakoncentrációt, így nem veszít a minőségéből. Akiknek a kávé friss íze mindennél többet ér, azok a pörkölt szemes kávéra esküsznek.
Kézi kávédaráló vagy elektromos?
Melyik a legjobb kávédaráló? Mindegy, hogy kézi vagy elektromos a masina, a lényeg, hogy minőségi eszközt válassz, és helyesen használd! Minél jobban és pontosabban tudod az őrlést végezni, annál jobb minőségű lesz az őrlemény is.
Ha kézi kávédaráló mellett döntesz, figyelj oda arra, hogy miből készültek a szerkezet egyes részei.
A kerekes hajtókarral ellátott manuális kávéőrlő egyik előnye, hogy a kávé nem melegszik túl, feltéve, ha kerámiából készült a tárcsájuk, hiszen a kerámia nem tud annyira felforrósodni.
A fémből készült változatok viszont hatékonyabban és pontosabban őrölnek. A kávébabok megégetésének elkerülése érdekében mindenképpen megbízható márka termékét válaszd!
Arra is érdemes odafigyelni, hogy a ledarált kávé fából (például bükkfából) készült tárolófiókba érkezzen, hogy igazi, friss aromája megmaradhasson.
Az elektromos kávédaráló készülékekkel egyszerűbb feladat a kávészemek őrlése, viszont fennáll itt is a veszélye annak, hogy megégeti a kávét, ha rossz minőségű gépet használsz.
Számít a méret!
A szemcseméretet sem szabad a véletlenre bízni; fontos, hogy a szemcsék azonos nagyságúak és formájúak legyenek! Szerencsére a minőségi őrlők és darálók lehetővé teszik az őrlés finomságának könnyű és precíz beállítását. Általában 0,25 mm és 0,45 mm között mozog az állítható szemcseméret.
A szakértők más és más finomságú őrleményt preferálnak. Próbáld meg Te magad kitapasztalni, hogy melyik az a fokozat, amivel olyan ízű, olyan krémes, olyan selymes kávét kapsz, amilyet a legjobban szeretsz!
Óvd a háztartási eszközeidet!
Ahogyan arra az 5M szabály is felhívja a figyelmet, az eszközök karbantartásáről érdemes gondoskodni! A kávéőrlő rendszeres és alapos átmosása, tisztítása elengedhetetlen, ahogyan az is, hogy minden használat után azonnal ürítsd ki belőle a fel nem használt kávészemeket és kávéőrleményt!
Ha rendszeresen kávézol (főleg, ha naponta többször), az azt jelenti, hogy a kávéfőző és a kávédaráló is gyakran előkerül. Sajnos, még rendeltetésszerű és igényes használat mellett is előfordul, hogy meghibásodik egy-egy alkatrésze ezeknek a gépeknek.
Szerencsére az ilyen probléma nem csak új gép vásárlásával oldható meg. A legtöbb alkatrész pótolható!
Ha a daráló tartozéka ment tönkre, itt tudsz újat szerezni; ha pedig a kávéfőzőben kell pótolni valamit, itt nézz körül!
Ne álljon semmi a gondtalan, kávéillatú reggelek útjába!
Akármelyik háztartási gépedben hibásodott meg valami, nézz szét nálunk, mert a segítségedre lehetünk!
További hasznos tanácsokért pedig kövesd blogunkat és Facebook oldalunkat!