A jó kávé titka
A kávézásban verhetetlen olaszoknál kultúrája van a kávéfőzésnek. Azt vallják, hogy a jó kávé titka az 5M modell. Az 5M szabály nem más, mint hogy odafigyelünk az 5 legfontosabb dologra:
-
megfelelő gépet (macchina),
-
kávédarálót (macinadosatore)
-
és keveréket (miscelanza) használunk,
-
gondosan és precíz kézzel (mano) készítjük a kávét,
-
és karbantartjuk (manutenzione) a gépet.
Mai bejegyzésünk az 1. M-et, a macchinát fogja körbejárni.
Nézzük meg, mik a legfontosabb különbségek a különböző kávégépek között!
Te mi alapján választasz kávéfőzőt?
Nehéz meghozni a döntést, hogy milyen kávéfőzőt vásároljunk. Tanácsok tömkelege záporozik felénk az ismerősöktől, rokonoktól vagy épp az internetről. Segítünk kicsit (mi is) a döntésben, de amit mindenekelőtt tarts szem előtt, az az, hogy Neked mi tetszik igazán.
A kávégép a lakás egyik központi eleme, fontos, hogy formában, színben, méretben passzoljon konyhád stílusához. Természetesen, törekedj arra, hogy minőségi, strapabíró kávéfőzőt válassz, de mivel gyakran (akár naponta többször is) fogod használni, oda kell figyelned a karbantartására, és időnként lehet, hogy ki kell majd cserélned egy-egy alkatrészt, hogy a gép hosszú életű legyen.
Kotyogós kávéfőző
Biztosan emlékszel te is szüleid, nagyszüleid jó öreg kotyogós (avagy egyesek szerint: kotyogó) kávéfőzőire. Sokan a mai napig vallják, hogy csak kotyogós kávéfőzővel lehet jó kávét készíteni. Igazi autentikus darab, valóban megadja a hangulatát a kávézásnak, de csak akkor válassz ilyen készüléket, ha tudsz és akarsz elég időt szánni a karbantartására.
Használat után ugyanis azonnal ki kell mosni vízzel, mosószer nélkül. Ennek az az oka, hogy a beleszáradt kávét később már sokkal nehezebb kimosni belőle, viszont nem használhatsz hozzá tisztítószert, mert az roncsolni fogja a kávéfőzőt, különös tekintettel a tömítőgyűrűt és a szűrűt. Ha mégis elköveted ezt a hibát, vegyél bele új tömítőgyűrűt és szűrőt, hogy meg tudd még lepni szüleid vagy nagyszüleid is egy kotyogós kávéval!
Karos kávéfőző
A karos kávégépeket sokan azért kedvelik, mert változatos őrölt kávék kipróbálására adnak lehetőséget. Továbbá, mivel néhány lépést nekünk kell megtennünk a kávé elkészüléséhez, jobban magunkénak érezhetjük a kész kávét.
A tisztításra, vízkőoldásra kellő figyelmet és időt kell fordítani a karos presszógépek esetében is, de a kávékar vagy a kiöntő cseréjére így is szükség lehet néha, hiszen a kávé könnyen elszínezi a felületeket.
Félautomata és automata kávéfőző
A félautomata és az automata kávéfőző rengeteg terhet levesz a vállunkról, hiszen alig van teendőnk, és máris kortyolhatjuk folyékony reggeli ébresztőnket. Ráadásul egy ilyen kávégép kifejezetten feldobja a konyhát, valódi dísze lehet a lakásnak, némi luxus érzetet kölcsönöz.
Mindez azonban nem azt jelenti, hogy ne kellene néha időt szánni ezeknél a gépeknél is a karbantartásra. Többek között a vízkő és a kávézsír eltávolítására vagy épp a szűrő cseréjére ugyanúgy gondolnunk kell.
Meghibásodott egy alkatrész? Nincs minden veszve!
Sajnos, bármennyire is figyelünk a kávégépek karbantartására, időnként előfordul, hogy egy-egy alkatrész meghibásodik. Biztosan neked is ismerős, mikor hiába nyomogatod a gombot vagy a kapcsolót, mégsem történik semmi. Ahogyan az is előfordulhatott már veled, hogy eltört egy tartozék, például a kiöntő.
Szerencsére ez nem jelenti azt, hogy rögtön új gépet kell venned. Az alkatrészek pótolhatóak, az esetek többségében elegendő kicserélni a hibás, tönkrement tartozékot, és ismét főzheted kedvenc kávédat!
Bízunk benne, hogy Téged elkerülnek ezek a gondok!
De ha pont most ütötte fel fejét nálad egy ilyen probléma, akkor nézz szét nálunk! Biztosan van itt olyan alkatrész, amilyen éppen nálad mondta fel a szolgálatot!