Az 5 M-ről röviden
A kávékultúra központja egyértelműen Olaszország. Ez is az oka annak, hogy az 5 M szabály, amely összefoglalja a jó kávé készítésének titkát, tőlük származik. Érdemes hallgatni az olaszokra, mert senki más nem képes ekkora precizitással és ekkora rajongással nyúlni a kávéhoz.
Ők 5 pontba foglalták össze a kávé elkészítésének szabályait. Mind az öt pontot érdemes figyelembe venni, amikor kávét készítünk. Sőt, itt nem a kávé lefőzése a központi pillanat. Minden más is számít, ami ez előtt, vagy ez után történik. A kávéfőzőgép, maga a kávékeverék kiválasztása, maga az elv, ahogy a kávéra gondolunk. Az 5 M nem csak szabályrendszer. Az 5 M szemlélet.
- Az első M: macchina, azaz kávéfőző: Ennek a lényege az, hogy minél alaposabban és tudatosabban válassz kávéfőzőt. Itt írtunk az 1. M-ről, a kávéfőzőről.
- A második M: macinadosatore, azaz kávédaráló. Részletes kávédarálásról szóló bejegyzésünket is érdemes elolvasnod.
- A harmadik M: miscelanza, azaz kávékeverék. Tudtad, hogy nem mindegy, milyen kávébabkeverékből készíted a kávédat? Erről itt olvashatsz részletesen.
- A negyedik M: mano, azaz a kéz, ami a kávét készíti. Ez az M a szakértelemről szól. Arról, hogy mit tudsz a kávéról, hogyan nyúlsz hozzá. Hogyan főzöd?
- Az ötödik M pedig a manutenzione, azaz az eszközök karbantartása. Mert ez egy kivédhetetlen pontja a megfelelő kávé rendszeres elkészítésének. Az, hogy odafigyelünk, vigyázunk a kávékészítés eszközeire.
Mano dell'operatore: a kéz, amely a kávét készíti
A lényeg, hogy hiába a profi kávéfőző, a gondosan megválasztott kávékeverék és a profi daráló, ha pont a lényeg hiányzik: a szakértelem és a technika. Persze minél összetettebb egy kávéfőzőgép, annál nagyobb technikai tudás kell hozzá. Mindehhez pedig szakértelemre van szükség. Hogy tudjuk, mit miért csinálunk, mitől lesz tökéletes egy kávé. Nem mindegy, hogy egyszerű kapszulás kávéfőzőnk van otthon, vagy épp egy komoly kávégépünk. Hiszen lehetőségeinket ez és a tudásunk határozza meg.
A jó presszókávé titka és technikája
A kávét eleinte török kávé formájában itták, ekkor még a zacc is benne volt. A mai kotyogós kávéfőzőre emlékeztető megoldás is csak a 19. század elején született meg. Végül majdnem 100 évvel később jelent meg a gőznyomás a kávéfőzésben. Ennek a technológiának köszönhetően született meg az a minőségi kávé, amit most is ismerünk.
Hiszen ha megfelelő mennyiségű és megfelelő állagúra őrölt kávét tömörített kávépogácsán keresztül préseljük, akkor számíthatunk arra, hogy finom és krémes kávét kapunk. Ehhez persze megfelelő hőmérséklet is kell. Mert ha 9 bar nyomáson kb. 90°C hőmérsékletű vizet préselünk át a kávén, akkor csoda történik. Ekkor ugyanis szén-dioxid szabadul fel és kioldódik a kávészemekből a crema. A crema a kávé tetején található, barnás árnyalatú finom hab, amely olyan sokat tesz hozzá a kávé selymességéhez és aromájához. Ugyanis az említett együttállás- hőmérséklet, nyomás és jó minőségű pörkölt kávészemek- hatására az italunk kihozza magából a maximumot. A kávészemekben található oldható anyagok kioldódnak, és a finom, olajos hab fantasztikus aromákat szabadít fel.
Az eszpresszó technológia lényege, hogy nyomás és megfelelő hőmérsékletű víz segítségével tökéletes kávét készítsen, feloldva a kávészemekben maradó anyagokat. Hogy selymesen erős, ízletes kávét kapunk, melynek a tetején ott van a mogyorószínű, isteni crema.
A Mano dell’operatore pedig azt a szakértelmet jelenti, amelyre szükség van ehhez. Ha nem értesz ennyire mélyen a kávéfőzéshez, akkor a jó presszókávé elkészítéséhez vissza kell kanyarodnod az 5 M első pontjához. A macchinához. Olyan kávéfőzőt érdemes választanod, amelyhez nem szükséges ilyen szintű technikai tudás, mert anélkül, automatikusan is el tudja készíteni a tökéletes kávét.
Ha már megtaláltad a tökéletes kávéfőzőt, csak épp gondod akadt vele, például egy-egy alkatrész pótlásra szorul, akkor itt a megoldás!