Mi a megoldás száraz levegő ellen? Melyik a legjobb párásító?

Mi a megoldás száraz levegő ellen? Melyik a legjobb párásító?

Lehet, hogy a te kellemetlen egészségügyi problémáidért is az alacsony páratartalom a felelős? Szerencsére a száraz levegő elleni védekezés viszonylag egyszerű.

A cikkből megismerheted az árulkodó jeleket, és azt is körbejárjuk, hogy milyen párásító készüléket érdemes beszerezned.

Mennyi az ideális páratartalom?

Akkor ideális az otthonod (relatív) páratartalma, ha a mért érték 40 és 60% között mozog. Ez azt jelenti, hogy adott pillanatban mennyi vízgőz található a levegőben a maximális mennyiséghez képest. 

Abszolút páratartalom is létezik, bár ezt ritkábban használjuk: azt mutatja meg, hogy 1 köbméter levegőben hány gramm vízpára van. A páratartalom a hőérzetedre is befolyással bír: ha alacsony, hűvösebbnek, ha magas, melegebbnek érzed a levegőt.


Miért van télen száraz levegő a lakásban?

Minél nagyobb a különbség a kinti és a benti levegő hőmérséklete között, annál nagyobb az esély a lakásban a száraz levegőre. Télen, ahogy beköszönt a fűtési szezon, a relatív páratartalom akár 30% alá is kúszhat. Ilyenkor sürgősen tenni kell valamit a száraz levegő ellen!

Ráadásul a modern műanyag nyílászárók és a hőszigetelés csökkentik a természetes légcserét, így kevesebb nedvesség jut be a külső levegőből. A radiátoros fűtés mellett a klímaberendezés és a ritkább szellőztetés is hozzájárulhat a probléma kialakulásához.


Veszélyben az egészséged?

A lakás hőmérsékletét szinte mindenki méri, de a páratartalomra többnyire legyintünk.
Sokan nem is tudják, hogy száraz az otthonuk levegője, egészen addig, amíg az alábbi „megmagyarázhatatlan” tünetekre lesznek figyelmesek:

  • A szemek száradása, kipirosodása
  • Bőrszárazság, bőrirritáció
  • Száraz köhögés, gyakori orrdugulás, esetleg orrvérzés

Ne csodálkozz, ha télen gyakrabban vagy beteg, ugyanis a száraz légutakon és nyálkahártyán a vírusok, baktériumok könnyebben vernek tanyát.


Mi a megoldás száraz levegő ellen?

Olyan hétköznapi módszerekkel is növelheted a levegő páratartalmát, mint a ruhák kiteregetése, a szobanövények elhelyezése, vagy a főzés. Ezek azonban az optimális szint eléréséhez gyakran kevésnek bizonyulnak.

A legjobb megoldás száraz levegő ellen egy párásító készülék. Működésének lényege, hogy plusz nedvességet juttat a levegőbe, jellemzően vízgőz formájában, így biztosítva az egészséges környezetet.


Melyik a legjobb párásító?

A „milyen párásítót vegyek” kérdésre nem létezik egyetlen jó válasz.

Ha körülnézel a neten, rengeteg készüléket találsz – így nem csoda, ha nem tudod, melyik a legjobb párásító. Íme, néhány népszerű típus és a legfontosabb jellemzőik:

Melegpárásító

A melegpárásító a vizet forráspontig hevíti, és ezt a – fertőtlenített – gőzt juttatja ki a helyiségbe. Nagy teljesítménye miatt kis szobákba nem ajánlott. Asztmában, allergiában szenvedők számára ez egy biztonságos verzió.

Hidegpárásító

A hidegpárásító legnagyobb előnye a minimális energiafogyasztás. A legmodernebb berendezések ultrahangos technológia segítségével állítják elő a párát, és a levegő tisztaságáról is gondoskodnak. Ilyen például a Home UHP 4000B, amit kedvező áron megtalálsz az Orczy kínálatában.

Aroma diffúzor 

Fő funkciója inkább a lakás illatosítása. Párakibocsátási kapacitása általában szerényebb (> 150 ml/óra), ezért ilyen tekintetben csak kisebb helyiségekben végzi jól a dolgát. Többféle aroma diffúzor közül válogathatsz a webshopban.

Ha már megvan a számodra szimpatikus készüléktípus, amit még figyelembe kell venned, az a víztartály kapacitása. Ez fogja meghatározni, hogy mekkora alapterületű helyiségben alkalmazhatod sikeresen száraz levegő ellen.

A karbantartásról se feledkezz meg!

Egy szennyezett párásító a gombák, baktériumok melegágya. Ha nem akarod ezeket belélegezni, gondoskodnod kell a rendszeres tisztításról

A vízkőmentesítéshez általában az ecet megfelelő, de mindig olvasd el a használati utasítást. Csapvíz helyett érdemes desztillált víz mellett döntened, így a párásító belsejében kevesebb lesz a lerakódás.

A legtöbb ilyen gép filterrel működik, ami idővel elhasználódik, csökkentve a hatékonyságot. Régen cserélted? Kattints ide és tedd a kosárba a készülékedhez passzoló párásító szűrőt! 

Ha jól választasz és tudatosan használod a párásítót, sokat tehetsz a száraz levegő ellen, megelőzve a kellemetlen egészségügyi problémákat.

Még több hasznos tanácsért kövess minket Facebookon és TikTokon!

Tartalomhoz tartozó címkék: pára párásító

Akciós termékek

Szortimenter, 16", 399x303x50 mm, HÖGERT HT7G026

Cikkszám:HT7G026
Raktáron
3.990 Ft 2.899 Ft
-27%

Felültöltős mosógép, szabadonálló, 6 Kg Gaba GMW-612CTL

Cikkszám:GMW612CTL
Raktáron
124.990 Ft 114.990 Ft
-8%

Elektromos orrfűrész 690W, Einhell TC-AP 690 E (4326161)

Cikkszám:4326161
Még 1 db raktáron
22.850 Ft 17.790 Ft
-22%
Az elmúlt 30 nap legalacsonyabb ára: 22.850 Ft

Szerszámostáska, erősített textil anyag, 8 belső szeb, 17 külső zseb, 5 műanyag láb, HÖGERT HT7G201

Cikkszám:HT7G201
Előrendelhető
10.890 Ft 8.490 Ft
-22%
Az elmúlt 30 nap legalacsonyabb ára: 10.890 Ft

Akkumulátoros ütvefúró-csavarozó szett, 18 V, 2 x 2 Ah 50 Nm, Szénkefementes, koffer, TP-CD 18/50 Li-i BL (4513940)

Cikkszám:4513940
Még 1 db raktáron
59.900 Ft 52.999 Ft
-12%
Az elmúlt 30 nap legalacsonyabb ára: 59.900 Ft