A páraelszívók működési elve
A páraelszívó egy ventilátorral és motorral ellátott készülék, melynek az a feladata, hogy a konyha légteréből kiszívja a zsíros, párás levegőt. A levegő keringetése során egy aktív szénszűrőn is átmegy az elszívott gőz. A páraelszívóknak több típusa is létezik. A legfontosabb csoportosítás aszerint különbözteti meg a készülékeket, hogy hogyan szabályozzák a levegő útját: kivezetik a párás gőzt a szabadba, vagy keringetik egy zárt rendszeren belül.
Természetesen az épület adottságai mentén tudunk dönteni arról, hogy milyen páraelszívót válasszunk.
A páraelszívókat persze kapacitás alapján is osztályozzuk, hogy egy laikusnak is könnyű legyen kiválasztani a megfelelőt. Az eszközök teljesítményét m3/órában mérjük, ez a szám azt mutatja, hogy hány köbméter levegőt tud kicserélni egy óra alatt. Egy 16 négyzetméteres helyiségben 300-400 körüli az a légmennyiség, amelyet ki kell tudnia cserélni egy páraelszívónak. Nagyobb tér, nagyobb konyha esetében ez a szám 500 körül is lehet.
A páraelszívó típusai
A páraelszívókat a kivezetés módja szerint érdemes csoportosítani, mert ez a legfontosabb szempont, ami szerint az alábbi két típus létezik:
Kivezetéses páraelszívó
A kivezetéses páraelszívó úgy működik, hogy elvezeti a párát a szabadba. Ez a típus akkor választható, ha a páraelszívó csövét ki lehet vezetni a falon keresztül. A belső keringetéses rendszernél hatékonyabb, hiszen el is vezeti a szagokat. A konyhai levegőt egy zsírszűrőn keresztül áramoltatja egyébként ez a fajta páraelszívó. Végül közvetlenül kivezeti a szabad levegőre.
A kivezetéses páraelszívó használata hosszútávon kevesebb költséggel is jár, ráadásul amellett, hogy hatékonyabb, halkabb is. Azonban ez a páraelszívó drágább, és nagyon fontos, hogy szakember vizsgálja meg a beépítés lehetőségét. Főleg, hogyha nem indukciós vagy elektromos főzőlap, tűzhely fölé építjük be, hanem például gáztűzhelyhez szeretnénk használni. Ugyanis lehetséges, hogy a készülék több levegőt tud elszívni a helyiségből, mint amennyi friss levegő utánpótlás lehetséges. Ilyenkor az égés során visszamaradó veszélyes gázok okozhatnak problémát.
Mindennek ellenére az ilyen kialakítású páraelszívók praktikusak és kényelmesek, jól működnek. Ha esetleg a páraelszívó beépítése, esetleg a meghibásodása okán valamilyen alkatrészre van szükséged, innen meg tudod rendelni.
Belső keringetéses páraelszívó
A belső keringetéses páraelszívók működési elve, hogy egy zárt rendszerben keringeti a levegőt. Előnye, hogy bárhová beépíthető, és beépítése, használata egyszerű. Ugyanazt a levegőt keringeti a konyhában, ezért fontos, hogy jó legyen a szagszűrő. Kicsit hangosabbak ezek a készülékek, mint a kivezetéses páraelszívók. Azonban ma már 65 dB alatt működő páraelszívót is lehet kapni, melynek a zajszintje már elfogadható.
A páraelszívó tisztítása
A páraelszívókat gyakran, kívülről esztétikai okokból akár kéthetente érdemes megtisztítani. A szűrőt legalább havonta szedd le és tisztítsd át, míg a teljeskörű tisztításra elég negyedévente rászánnod magad. Amikor kívülről tisztítod, nem kell semmit túlbonyolítanod. Ilyenkor egyszerűen lemosod, megtörlöd. Érdemes lehet zsíroldót használni. De a páraelszívót belül is meg lehet tisztítani. Ha papír szűrője van, akkor lecseréljük. Ha fém vagy műanyag a zsírszűrő, akkor zsíroldóval és bő melegvízzel tisztítjuk át.
Teljes körű tisztítást is érdemes olykor végezni a készüléken. Ilyenkor minden tartozékot lemosunk, meleg, zsíroldós vízzel, majd fertőtlenítőszeres vízzel is át lehet törölgetni az alkatrészeket.
Ha páraelszívó vásárlás előtt állsz, akkor érdemes tájékozódnod arról, hogy milyen keringetésű működhet az otthonodban. Ha már van páraelszívód, akkor viszont jó lesz elmentened könyvjelzőbe az Orczy oldalán a páraelszívó alkatrészeket. Mert ha valami meghibásodik, akkor inkább cseréld ki, ha teheted, minthogy vadiúj gépet vásárolsz. Nem igaz?