Energiatakarékosság: hasznos tippek és a stand-by üzemmód rejtélye

Energiatakarékosság: hasznos tippek és a stand-by üzemmód rejtélye

Az energiatakarékosság az elmúlt években egyre fontosabbá vált. A folyamatosan növekvő áramfogyasztás és az egyre csak duzzadó áramszámla csökkentése érdekében szinte mindenki lázasan keresi a spórolási lehetőségeket. De olyan is van, aki a fenntarthatóság iránti fokozott tudatosság miatt mérsékelné energiafelhasználását.
Ebben a cikkben hasznos tippeket adunk, és eloszlatunk néhány félreértést a stand-by üzemmód körül, amely sok háztartásban rejtett energiapazarlást jelent.

 

5 egyszerű energiatakarékossági tipp


#1 Hőszigetelés
Az otthon megfelelő hőszigetelése csökkentheti a fűtési és hűtési költségeket. A régi ablakok és ajtók cseréje, valamint a padlás és falak szigetelése jelentős megtakarítást eredményezhet.

 

#2 Kapcsolós elosztók használata
A kapcsolós elosztók lehetővé teszik, hogy egyetlen mozdulattal áramtalanítsunk több eszközt is anélkül, hogy egyenként kellene kihúznunk őket a konnektorból. 


#3 Állítsd a hűtőt optimális hőmérsékletre
A megfelelő (+4 és +7 °C  közötti) hőfok beállítása nemcsak az áramszámlát csökkenti, hanem az ételek hosszabb eltarthatóságához is hozzájárulhat.


Még több tippet találsz a hűtő fogyasztásának minimalizálásához EBBEN a cikkben.


#4 Megfelelő kapacitású, helyesen beállított bojler
Egy túlzottan nagy méretű bojler felesleges többletfogyasztást generálhat. Az energiatakarékosság érdekében a beállított hőfok inkább legyen kellemesen meleg, mint tűzforró!


#5 Mosás alacsony hőfokon
A 30°C elegendő a legtöbb textília tisztításához. Az alacsonyabb hőfokon történő mosás nemcsak a villanyszámlán spórol, hanem a ruhák élettartamát is meghosszabbíthatja.


További spórolási tippekért olvasd el EZT a cikkünket.

 

A készenléti állapot, azaz a stand-by üzemmód

 

A stand-by üzemmód lényege, hogy az adott elektronikai berendezés bármikor pillanatok alatt ismét működésbe hozható. Készenléti állapotnak és tétlen üzemmódnak is szokták nevezni.

A stand-by a modern műszaki eszközök kényelmi funkciója. Ebből következik, hogy a cél közel sem az energiatakarékosság. 

Azért hozták létre, hogy a készülékek azonnal használhatóak legyenek, és ne kelljen megvárni a rendszer teljes betöltési idejét. Ez a készenléti állapot azonban – értelemszerűen – energiát igényel, még ha kevesebbet is, mint ha a gépet bekapcsolt állapotban hagynánk. 

Eltérő, hogy az egyes berendezések mennyi energiát fogyasztanak stand-by üzemmódban. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint a háztartások teljes áramfogyasztásának 15%-a származik a stand-by üzemmódban tartott eszközök energiafogyasztásából. 

 

A stand-by üzemmód, mint rejtett energiavámpír

 

Ha a cél az energiatakarékosság, a készenléti állapotot a legtöbb esetben jobb elfelejteni.

Mi sem bizonyítja jobban a stand-by üzemmód áramfogyasztását, mint az apró, világító, piros LED fény, amit kikapcsolt állapotban láthatunk monitorokon, televíziókon, sőt bizonyos rádiókon vagy kávéfőző gépeken is.

Tény, hogy a legmodernebb eszközök esetében már elhanyagolható ez a fogyasztás. De ritka az olyan háztartás, amelyikben csak és kizárólag a legújabb eszközök kapnak helyet. Pontosan ezért nem elvetendő ötlet minél több készüléket áramtalanítani, amikor nem használjuk őket – főként a régebbieket!

A háztartásokban található készülékeket négy kategóriába lehet sorolni:

  • szórakoztató eszközök (laptop, számítógép, televízió, hangfal, játékkonzol, stb.),

  • konyhai eszközök (sütő, mikrohullámú sütő, hűtő, mosogatógép, kávéfőző, vízforraló, stb.),

  • épületgépészeti eszközök (légkondicionáló, bojler, hőszivattyú, kazán, stb.),

  • és ide tartoznak a lámpák és egyéb világítótestek is, amelyek szintén áramot fogyasztanak.

Ezen kategóriák közül a szórakoztató eszközök azok, amelyeket gond nélkül áramtalaníthatunk, amikor nem használjuk őket. A konyhai eszközök közül is megtehetjük ezt néhánnyal (vízforraló, kávéfőző, esetleg a mikró), de értelemszerűen a hűtő vagy a sütő esetében ez nem életszerű. 

Nézzük, mely eszközöket érdemes mindenképp lekapcsolni a hálózatról az energiatakarékosság érdekében, és melyek azok, amelyeknek minimális a fogyasztása stand-by üzemmódban.

 

Tévé

Az Európai Bizottság 10 éve szabályozza, hogy a televíziók óránkénti fogyasztása stand-by üzemmódban maximum 0,5 watt lehet. Ez egy elég alacsony szám, a LED tévék pedig egészen biztos, hogy még ezt a 0,5 wattot sem érik el. A régebbi készülékek esetében azonban semmi sem garantálja, hogy ilyen csekély lesz a készenléti üzemmód energiafelhasználása, ezért, ha spórolni szeretnél, ezeket mindenképpen áramtalanítsd.

 

Laptop

A laptopok fogyasztása természetesen függ a típustól, a teljesítménytől, a kijelző méretétől, de még attól is, hogy mire használjuk őket (például, hogy milyen szoftverek, játékok futnak rajta). Ennélfogva nehéz általánosítani a készenléti üzemmód áramfogyasztását is. Akkor érdemes mindenképp kikapcsolni a laptopot, ha biztos vagy benne, hogy jó ideig nem fogod újra felnyitni. Energiatakarékosság ide vagy oda, a sűrű ki- és bekapcsolás sem tesz jót a gépnek.

 

Hangfalak

A legnagyobb fogyasztók közé tartoznak a hangfalak. Minél nagyobb méretű, minél nagyobb teljesítményű hangfalakról van szó, annál nagyobb lesz stand-by üzemmódban is a fogyasztásuk. Úgyhogy ha komplett házimozi rendszer van otthon, vizsgáld meg a lehetőségét a hangfalak áramtalanításának!

 

Mikró

A mikrohullámú sütők is sok áramot fogyasztanak stand-by üzemmódban. Számos modell esetében van már úgynevezett ECO funkció, amivel csökkentheted ezt a fogyasztást. Ha nem a mikrón nézed az időt a konyhában (az ECO üzemmódban ugyanis elsötétül a számlap), akkor megéri alkalmazni ezt a funkciót, de akár ki is húzhatod a konnektorból a készüléket.

 

Bojler

A bojler is a sokat fogyasztók táborát erősíti. Érdemes lehet időzítőre tenni, vagy esetleg okosbojlert venni, hogy te tudd programozni, mikorra fűtse fel a vizet. Ezzel jóval hatékonyabb energiafelhasználását érhetsz el, és feleslegesen nem fogja az áramot fogyasztani a készülék és megvalósul az energiatakrékosság, amire törekszel.

Ma már rendelkezésre állnak olyan időzítők és okos dugaljak is, amelyeket telefonról tudsz működtetni, így távolról is elvégezheted akár az áramtalanítást. (Ezek közül van olyan is, amelyik a rajta átfolyó áram mennyiségét is képes mérni.)

Energiatakarékosság intelligensen: a már rendelkezésre állnak olyan időzítők és okos dugaljak, amelyeket telefonról tudsz működtetni, így akár távolról is elvégezheted akár az áramtalanítást. Ezek között van olyan, amelyik a rajta átfolyó áram mennyiségét is képes mérni.

 

Mennyit lehet megspórolni a gépek áramtalanításával?

Az, hogy pontosan mennyit fogsz tudni megspórolni bizonyos gépek áramtalanításával, sok tényezőtől függ. Rajtad is múlik, hogy hány eszköz esetében tudsz lemondani erről a kényelmi funkcióról, és ezáltal a gyors üzembe helyezésről. Persze a lehetőségek is némileg korlátozottak. Sok berendezést nem igazán szabad áramtalanítani (gondoljunk például a hűtőre), és adott esetben macerás lehet egyes gépek konnektorát piszkálni, ha a dugalj nem esik kézre. Ez utóbbi esetre megoldást jelenthet egy kapcsolóval ellátott hosszabbító.

Ma már rendelkezésre állnak olyan időzítők és okos dugaljak, amelyeket telefonról tudsz működtetni, így akár távolról elvégezheted akár az áramtalanítást. Ezek közül van olyan is, amelyik a rajta átfolyó áram mennyiségét is képes mérni.

A gépek áramtalanításása egy fontos energiatakarékossági lépés.

Nagyobb háztartások esetében, illetve akkor, ha sok régi eszköz van használatban, érdemes lehet elgondolkodni a fentieken, mert akár 5-10%-os spórolást is el lehet érni. Kisebb lakások, modern eszközök vagy kevés gép esetében viszont nem biztos, hogy jelentősen csökkeni fog az áramszámla.

Ami miatt mégis érdemes bizonyos eszközöket áramtalanítani, az az elektroszmog. A folyamatosan használatban lévő elektronikai berendezések többek között az alvás minőségét is ronthatják. Ha sikerül csökkenteni a lakásban lévő elektroszmog mértékét, az nyugodtabb pihenést eredményezhet.

 

Ha tetszett a bejegyzés, lájkold Facebook oldalunkat, ahol rendszeresen megosztunk ehhez hasonló hasznos tudnivalókat! Ha pedig új alkatrészre van szükséged valamelyik háztartási gépedhez, látogass el webáruházunkba, ahol biztosan megtalálod, amit keresel!

 

 

Forrás: https://greendex.hu/huzd-ki-es-sporolj/

Akciós termékek

Univerzális fogó, 9 funkciós, 200mm, HÖGERT HT1P240

Cikkszám:HT1P240
Raktáron
6.803 Ft 4.999 Ft
27%

Légtisztító 25W, WIFI, 150 m3 / h, max 18 m2, HOME AIR 18 WIFI / RENDELÉSRE

Cikkszám:AIR18WIFI
Még 1 db raktáron
39.900 Ft 19.999 Ft
50%

Alumínium teleszkópos létra 2,9 m, max. terhelhetőség: 150kg

Cikkszám:STI1740
Még 1 db raktáron
46.505 Ft 29.999 Ft
35%

Satu, műszerzés 60mm pofaszélesség, HÖGERT HT3B609

Cikkszám:HT3B609
Raktáron
4.450 Ft 3.490 Ft
22%