A 2021-es változások óta talán még nagyobb a zavar a fejekben a termékeken látható energiacímkéket illetően. Ha arra a kérdésre keresed a választ, hogy melyik a legjobb energiaosztály, érdemes egy kicsit jobban elmélyülnöd a témában.
Mit jelent pontosan az energiahatékonysági osztály?
Az energiahatékonysági osztály (vagy energiahatékonysági besorolás) egy szabványosított rendszer, amely azt mutatja meg, hogy egy háztartási készülék mennyi energiát fogyaszt a működése során.
Az energiacímkéket először 1994-ben vezették be az EU-ban. Az elsődleges cél az volt, hogy a fogyasztók össze tudják hasonlítani a termékeket, valamint így sarkallták a gyártókat takarékosabb technológiák alkalmazására. De már több éve nem úgy van, ahogyan azt korábban megszoktuk…
Mi változott 2021 óta?
A „melyik a legjobb energiaosztály” kérdésre ma már nem pontosan ugyanaz a válasz, mint pár évvel ezelőtt. A technológia hatalmasat fejlődött, 2017-ben a hűtők kb. 90%-án már A+-os jelölés volt olvasható. Nem csoda, ha a fogyasztók fejében megjelent a hatalmas kérdőjel, amikor egy új háztartási gép vásárlásáról volt szó.
Ezért az EU közbelépett, és megreformálta az elavult rendszert…
2021 óta három fontos változás is történt:
- A könnyebb átláthatóság érdekében már nincs +-os besorolás, és a skála A-tól G-ig terjed.
- A minősítési szempontok jóval szigorúbbak lettek, így egy korábban A++-ra minősített hűtő könnyen lehet, hogy ma már csak a C vagy D kategóriát üti meg.
- A G besorolású termékek teljesen eltűntek a polcokról, F-es készülék 2024 után már nem is gyártható.
Ide kattintva még több hasznos cikket olvashatsz energiatakarékosság témában.
Most akkor melyik a legjobb energiaosztály?
Még mindig zavartan vakarod a fejed, hogy vajon melyik a legjobb energiaosztály? Egyértelműen az A (plusz jel nélkül), de ezzel jelenleg csak kevés elektronikai cikk büszkélkedhet.
Aggodalomra semmi ok, ez jó hír, mert így egyre takarékosabb, innovatívabb masinák gördülnek majd le a gyártósorról. Hiszen minden cég arra törekszik, hogy az ő termékét vásárolják meg. A reklámokban elhangzó marketing bla bla pedig mit sem ér, ha a címke nem ugyanazt tükrözi vissza.
Hűtő A++ besorolással? Milyen hűtőt vegyek?
Hűtő A++ besorolással tehát már nem létezik. Pontosabban az A++ az új C (vagy inkább D). Vagyis nem lett rosszabb, csak más osztályozást kapott. Ezek a masinák abszolút korszerűek és pénztárcabarát módon üzemelnek. Ráadásul az áruk is megfizethető.
Ha viszont nagyobb összeg áll a rendelkezésedre, természetesen az a legjobb, ha az A és B osztályokban keresgélsz, amik már a (szuper)prémium kategóriát jelentik. Hűtőknél ma még csak kevés ilyet találni…
A címkén nem csak az energiaosztályt érdemes böngészni. Fontos adat a kWh-ban megadott éves energiafogyasztás. Értelemszerűen, ez minél alacsonyabb, annál jobb. Azt is vedd figyelembe, hogy minél nagyobb a masina, annál több energiát fogyaszt. Csupán akkorát válassz, amekkorára tényleg szükséged van!
Mindent a hűtőről! Itt nem csak energiatakarékossági tippeket osztunk meg (kattints).
Útravalóul: további tippek a vásárláshoz
Most, hogy már tudod, melyik a legjobb energiaosztály, nézzünk meg még néhány szempontot, amiket érdemes mérlegelned.
A hűtőknél már a zajszintről is kaphatsz konkrét információt, az xy decibel mellett A-D-ig terjedő osztályozás formájában.
Jó, ha a QR-kódot is beolvastatod a telefonoddal, és megnézed a termékismertetőt, illetve az összes nyilvánosan elérhető infót. Így már tényleg minden adott a döntéshez!
Semmi sem tart örökké. De ha a háztartási géped elromlik, nem biztos, hogy újat kell vásárolnod. Nézz szét hűtő alkatrész kínálatunkban!
További hasznos tanácsokért pedig kövesd blogunkat és Facebook oldalunkat!